+90 (212) 546 13 33

BOSNA HERSEK

BOSNA HERSEK Hollywood Hotel BOSNA HERSEK 3 GECE 4 GÜN GİDİŞ / DÖNÜŞ 31 Ocak 550 (Tam Pansiyon )

1.Gün - İstanbul - Saraybosna

Havalimanı’nda Havayolu  kontuarı önünde buluşma İstanbul’dan hareket sonrası Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda firma rehberi tarafından karşılanma, Baş çarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,Osmanlı kalesi Beyaz Tabya’nın gezilmesi,Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içme,Saraybosna şehir manzarasını seyir,Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi koza köprüsünü ziyaret ettikten sonra serbest zaman ve otelimize transfer.Geceleme otelimizde.

 

 

2.Gün - Mostar – Poçiteli -  Blagay

 Sabah kahvaltısı ardından Otelden Mostar'a hareket.Mostar yolculugumuz  bazi durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklasik 2.5 saat surecektir.Ilk molamizi Konjic (Konyitz) sehrinde Osmanli dan gunumuze kadar gelmis restorasyonu Turkiye tarafindan yapilan meshur Konjic (konyitz) koprusunu gorme ve  Ahsap el islemesi atolyelerinden alisveris daha sonra Neretva nehri kanarinda kahve keyfi icin mola veriyoruz .Yolculugumuza Jablanica (Yablanitza) yolu uzerinde Partizan askerleri tarafindan sabote edilen Nazi Treni’nin ve yikilan koprunun panoramik gorulmesinin ardindan aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan Tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz.Kuleye  tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyrediyoruz.Poçitel köyü sonrası Blagay’a geçiyoruz. Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi sonrası Mostar Şehrine geçiyoruz. Mostar Şehrinde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar  Köprüsünü ziyaret; Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camisinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camisini  ziyaret savaştan kalan Şehitlikleri ziyaret; ve  alisveris icin serbest zaman  daha sonra Sarajevo sehrine donmek icin toplanma ve yola cikiyoruz .Geceleme otelimizde.


3.Gün - Saraybosna – Travnik
 
Sabah kahvaltısı ardından  Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyünü ziyaret, Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret.Ogle yemegi icin serbest zaman veriyoruz.Lutfina kahvede kahve ve baklava ziyafeti yaptiktan sonra Sarajevo  sehrine gitmek icin yola cikiyoruz . Saraybosna’ya varışımız sonrası otelimize transfer.Geceleme otelimizde.


4 .Gün - Saraybosna - İstanbul

Sabah kahvaltısı ardından Saraybosna turumuza başlıyoruz, Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaret, Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynagi) gezinti, Tarihi Rimski köprüyü ziyaret, ardından alisveris icin Saraybosna’nin merkezi Bascarsiya hareket.Serbest zaman sonrası Havalimanına hareket. Havayolu  tarifeli uçağıyla İstanbul’a hareket. İstanbul'a varış.

Bosna-Hersek, Balkanlar’da 51.197 km2′lik yüzölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusu olan bir ülkedir. Ülke bir bütünü oluşturan üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır: Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar. İngilizce’de ve daha birçok dilde etnik kimlik göz önünde tutulmadan tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denir. Ancak Türkçe’de tarihten gelen yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlar kastedilir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca ülkede Bosnalı veya Hersekli olmak da ayrı etnik kimliği vurgulamak için kullanılır. Ülke yönetim açısından iki entiteye yani devletçiğe bölünmüş durumdadır. Bunlar, Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti’dir. Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan; doğudan Sırbistan; yine güneyden Karadağ ile çevrili olup Adriyatik Denizi’ne Neum şehrinin bulunduğu yerde yalnızca 20 km’lik (limanı olmayan) bir kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin coğrafyası merkez ve güneyde dağlık, kuzeybatıda tepelik, kuzeydoğuda düzlük bir karakter sergiler. Devletin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna, birçok yüksek dağla çevrelenmiştir. Bu coğrafî özelliğinden dolayı şehir kış turizmine elverişlidir ve 1984 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin çoğunluğunu kaplayan Bosna bölgesinde karasal iklim görülür, bu bölgede yazları sıcak, kışları kar yağışlı ve soğuktur. Ülkenin güney kıyılarındaki daha küçük Hersek bölgesinde ise tipik Akdeniz iklimi görülür. Bosna-Hersek doğal kaynaklar açısından da zengin bir görünüm arz eder.